Tüketiciyi Destekleme Derneği

"Yaşanabilir ve sürdürülebilir bir dünya"
 
 
 
25 Mayıs 2024 Cumartesi 
Ziyaretçi Sayımız: 1.730.090

Ana Sayfa
Üyelik Formu

Kurumsal


Şubelerimiz

Kurucu Üyeler

Denetim kurulumuz

Yönetim Kurulumuz

Onur Kurulumuz

Çözüm Merkezi

Çalışma Komisyonları

İnsan Hakları Kurulu

Hasta Hakları Kurulu

Faydalı linkler

Reklam Kurulu Kararları

Tüketici Konseyi Kararları

Şubelerimizden
 

 

Üye Olduğumuz Kuruluşlar

ekmek israf etme

eskişehir

 
   
“kaldırımlar motokurye/motosiklet yolu mu ?"
“kaldırımlar motokurye/motosiklet yolu mu ?"

 motosiklet , scooter ve üç tekerlekli yük ve eşya taşıyıcı araçların  kuralsız kullanımının trafik ve yaya güvenliğinde oluşturduğu tehlikeleri değerlendiren Tüketiciyi Destekleme Derneği(TÜKDES) Genel Başkan Yardımcısı  Metin BIYIK  " kaldırımlar ve yayalaştırılmış alanlar motosiklet yolumu?" dedi.

 

            Genel Başkan Yardımcısı  Metin BIYIK   konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:

 

            Kaldırım ,yayalaştırılmış cadde, sokak, alanlarda yoğun ve kuralsız olarak kullanılan ;motosiklet , bisiklet ,scooter , üç tekerlekli yük ve eşya taşıyıcı araçlar trafik ve yaya güvenliğini tehdit etmektedir.

            Kaldırımlarda ,kırmızı ışıkta ,ters yönde canı istediği gibi ,kendine göre keyfi olarak seyreden kullanıcılar ;yayaların  burnunun dibinden ,kulağının yanından, adımının ucundan; hızla geçerek yayaların can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmaktadır.

 

            Pandemi sürecinde yaygınlaşan motokuryelerin; sınırlı kural tanımazlıkları  önceleri tüketiciler tarafından hoşgörü ile karşılanmış;ancak bu hoşgörü sınırsızca istismar edilmiş ve bardağı taşırmıştır.

 

            Motokuryelerin kuralsızlığı ,diğer  motosiklet , scooter, üç tekerlekli yük/eşya taşıyıcı ve bisiklet kullanıcılara kötü  örnek olmuş ,kaldırımlar yayalaştırılmış caddeler ,sokaklar  ve alanlar yayalar tarafından kullanılamaz  hale gelmiştir.

 

            Kaldırımlar ve yayalaştırılmış alanlar bir taraftan satıcı ve sağlayıcıların mal ve tanıtım stantları ile işgal edilmiş ,diğer taraftan motosiklet,scooter,üç tekerlekli yük/eşya taşıyıcı vb araçların sefer güzergahı olarak kullanılmaktadır.

 

            Tedarik zinciri aksatılmadan;kural,güzergah ve zaman düzenlemesi ile tüketicilerin kaldırımları ,yayalaştırılmış cadde,sokak ve  alanları güvenli olarak kullanması sağlanabilir.

 

            Motosiklet , scooter ve üç tekerlekli yük ve eşya taşıyıcı araçların  kuralsız kullanımının oluşturduğu sorunlar giderek ,yaygınlaşmakta ve yoğunlaşmaktadır

 

            Yönetim ve organizasyon kabiliyeti yüksek kamu otoritesi ,eşgüdüm içerisinde yaya ve  trafik güvenliğini sağlayacak tedbirleri almalıdır.

 

            Kamu otoritesinin yetkinlik ve veri gücü ile konulan kurallar; ödün vermeden denetlenmeli ve alınan sonuçlar tüketicilerle paylaşılmalıdır.

Eskişehir,03.11.2021

 

              

 #Tükdes,#EvrenselTüketiciHakları  #yayagüvenliği   #trafiktekeşmekeş #ÇevreveŞehircilik #İçişleri

 

            Metin BIYIK

            Genel Başkan   Yardımcısı

156 defa okundu
Facebookta Paylaş
Yazdır


 

| Sık Kullanılanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | İletişim | E-mail Giriş |