Tüketiciyi Destekleme Derneği

"Yaşanabilir ve sürdürülebilir bir dünya"
 
 
 
7 Haziran 2023 Çarşamba 
Ziyaretçi Sayımız: 2.050.070

Ana Sayfa
Üyelik Formu

Kurumsal


Şubelerimiz

Kurucu Üyeler

Yönetim Kurulumuz

Denetim kurulumuz

Onur Kurulumuz

Çözüm Merkezi

Çalışma Komisyonları

Danışma Kurulu

İnsan Hakları Kurulu

Hasta Hakları Kurulu

Reklam Kurulu Kararları

Tüketici Konseyi Kararları

Şubelerimizden

Faydalı linkler
 

 

Üye Olduğumuz Kuruluşlar

ekmek israf etme

eskişehir

 
   
"en kolay koruma kirletmemektir..."
"en kolay koruma kirletmemektir..."

Dünya Çevre Gününü değerlendiren Tüketiciyi Destekleme Derneği(TÜKDES) Genel Başkanı Süleyman BAKAL "çevreyi korumanın en etkili ve kolay yolu kirletmemektir"Dedi. Genel Başkan  Süleyman BAKAL konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:

 

 

 

 

 

 

 

     "Evrensel Tüketici Hakları:8- Sağlıklı Bir Çevrede Yaşama Hakkı

            Sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı, yaşam kalitesini artıracak bir fiziksel çevreye sahip olma, çevreden gelecek tehlikelerden korunma, sağlık şartlarına uygun, ekolojik dengenin bozulmadığı, temiz hava, yeterli ve temiz su, daha çok yeşil alan, sağlıklı ve kaliteli alt yapı hizmetlerinin bulunduğu bir yaşama ortamının tüketicilere ve gelecek nesillere sağlanmasını ifade eder. "

            İnsan hayatını sağlıklı bir çevrede devam ettirilmesi için;tüketicilerin ,yerel yönetimlerin,yasama organının  ,yürütme erkini elinde bulunduranların,kamunun ve özel sektörün önemli görevleri vardır.

            Tüketiciler;sağlıklı bir çevrede yaşamamın sorumluluklarını yerine getirmeli ve sağlıklı bir çevrede yaşama isteklerini  ısrarlı  bir şekilde kamu gücünü elinde bulunduranlara iletmelidir.

            Yerel yönetimler;kanunların kendilerine verdiği görevleri eksiksiz yerine getirmeli,şehirleri engelli tüketicilerimizin yaya gezilebileceği standartlara ulaştırmalıdır.

            Ayrıca susuz düz yola köprü yapıp ,köprünün iki yanına trafik  lambası koyma , yeşil alanı plastikle kaplama israf ve uygulamasından vazgeçmelidir.

            Dikey bahçeler kamu kaynakları harcanarak sökülmemelidir.

            Belediyeler görev alanlarının  tamamında evsel atıkların depolanıp bertaraf edilmesi görevlerini istisnasız yerine getirmelidir.

            Bu olumsuz örnekler çoğaltılmamalıdır.

            Özel teşebbüs; sağlıklı bir çevre öncelikli projelerle  üretim yapmalı ,kısa vadeli kârlı tavuğun kesip içinden yumurtalarını alacak çevreyi yok edecek  projeler yapmamalıdır.

            Hükümet; Anayasanın 56. Maddesini "Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir.”dikkat ve özenle  uygulamalıdır. 

            Tüketiciler olarak haklarımız ve yükümlülüklerimiz var:başta gelen yükümlülüğümüz çevreyi kirletmemektir.

            Sağlıklı bir çevrede yaşama hakkımızı güçlü bir şekilde karar vericilere iletmek için kâr amacı gütmeyen ,toplumun tüm katmanlarının ortak çıkarını savunan girişinin ve çıkışının serbest olduğu stk'lara üye olmalı ve sesimizi daha gür çıkarmalıyız.

            #TüketiciyiDesteklemeDerneği #Tükdes #5HaziranDünyaÇevreGünü  #SağlıklıBirÇevredeYaşamaHakkı

            Süleyman BAKAL

           Genel Başkan

516 defa okundu
Facebookta Paylaş
Yazdır


 

| Sık Kullanılanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | İletişim | E-mail Giriş |