Tüketiciyi Destekleme Derneği

"Yaşanabilir ve sürdürülebilir bir dünya"
 
 
 
17 Ağustos 2022 Çarşamba 
Ziyaretçi Sayımız: 1.900.404

Ana Sayfa
Üyelik Formu

Kurumsal


Şubelerimiz

Kurucu Üyeler

Yönetim Kurulumuz

Denetim kurulumuz

Onur Kurulumuz

Çözüm Merkezi

Çalışma Komisyonları

Danışma Kurulu

İnsan Hakları Kurulu

Hasta Hakları Kurulu

Reklam Kurulu Kararları

Tüketici Konseyi Kararları

Şubelerimizden

Faydalı linkler
 

 

Üye Olduğumuz Kuruluşlar

ekmek israf etme

eskişehir

 
   
“verilmeyen randevunun cezasını tüketici neden ödesin..."
“verilmeyen randevunun cezasını tüketici neden ödesin..."

Araç muayene randevu cezaları ve muayene ücretlerinden artan şikayetleri  değerlendiren Tüketiciyi Destekleme Derneği(TÜKDES) Genel Saymanı  Yusuf ÖNDER  "tüketicilerden kaynaklanmayan süre aşımının cezası tüketicilere ödettirilemez " dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

     Genel Sayman  Yusuf ÖNDER  konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:         

            2005 yılında yapılan özelleştirme ile  T.C. Devletinin araç muayene yetkisi ve tekeli TÜVTÜRK'e devredilmiştir. Mevcut sözleşmeye göre; TÜVTÜRK  KDV hariç muayene ücretinin %50'sini hazineye aktarmaktadır.

            Araç Muayene ücretleri 2918 Sayılı  Karayolları Trafik Kanununun  35.Maddesine  göre Ulaştırma Ve Alt Yapı Bakanlığı belirlenerek uygulanmaktadır." ...Bu ücretler ile bu maddede yer alan para cezaları, her takvim yılı başından geçerli olmak üzere, her yıl sonunda o yıl için Vergi Usul Kanunu hükümleri uyarınca tespit ve ilân olunan yeniden değerleme oranında artırılarak belirlenir.","... Muayene süresi geçirilen her ay için muayene ücreti, yetki verilen gerçek veya tüzelkişi ya da alt işleticiler tarafından,% 5 fazlası ile tahsil edilir."

            Yıllardır araç  muayene ücretlerinin yüksekliği konusunda tüketicilerden şikayetler gelmekte ve kampanyalar düzenlenmektedir.2022 yılı yeniden değerleme oranı  %36,2 olarak belirlenmiştir.

            Öncelikle araç muayene ücretleri 2022 yılı yeniden değerleme oranı olan %36,2 oranında arttırılmamalıdır.

            Sn. Cumhurbaşkanımız yeniden değerleme oranını %50'ye kadar  düşürme yetkisini; 2022 yılı için kullanarak  vergi,harç ve cezalardaki yüksek artışın;gelir dağılımındaki adaletsizliği arttıran  etkisini azaltacaktır.

 

            Son yıllarda tüketicilerden TÜKDES'e ; muayene gününden önce TÜVTÜRK'den randevu almak istediklerinde randevu alamadıkları ve cezalı duruma düştükleri konusunda başvurular yapılmaktadır.Gecikme cezası araç muayene süresi geçmeden önce müracaat edenler için uygulanamaz.

            İl/İlçelerdeki trafiğe tescilli araç sayısı  ve bir TÜVTÜRK istasyonunun yıllık araç muayene kapasitesi belli olduğuna göre trafiğe tescilli araç sayısına göre gerekiyorsa İl/İlçelere yeni TÜVTÜRK istasyonları açılmalıdır.

            Tüketicilerin  ihmalinden kaynaklanmayan sonuç nedeniyle;tüketicilerin araç  muayene gecikme cezası ödemesi önlenmelidir.

 

            Araç muayene ödemelerini kredi kartı ile yapmak isteyen tüketicilerden komisyon alınması ;5464 Sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu 17.Maddesine aykırı olup,TÜVTÜRK araç muayene ücretlerini kredi kartı ile ödeyenlerden komisyon almaktan vazgeçmelidir.

            Kredi Kartından komisyon alınan tüketiciler ,komisyon alan kuruluşu BDDK'ya şikayet etmeli,ödediği komisyonu geri almak için bizzat giderek veya e-devlet ekranından Tüketici Hakem Heyetine  başvurmalıdır.Haksızlıkların azalmasını istiyorsak; büyük, küçük demeden hakkımızı aramalıyız.

            #Tükdes,#EvrenselTüketiciHakları  #AraçMuayene  #YenidenDeğerleme 

            Yusuf ÖNDER

            Genel Sayman           

455 defa okundu
Facebookta Paylaş
Yazdır


 

| Sık Kullanılanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | İletişim | E-mail Giriş |