Tüketiciyi Destekleme Derneği

"Yaşanabilir ve sürdürülebilir bir dünya"
 
 
 
21 Haziran 2021 Pazartesi 
Ziyaretçi Sayımız: 1.695.300

Ana Sayfa
Üyelik Formu

Kurumsal


Şubelerimiz

Kurucu Üyeler

Yönetim Kurulumuz

Denetim kurulumuz

Onur Kurulumuz

Çözüm Merkezi

Çalışma Komisyonları

Danışma Kurulu

İnsan Hakları Kurulu

Hasta Hakları Kurulu

Reklam Kurulu Kararları

Tüketici Konseyi Kararları

Şubelerimizden

Faydalı linkler
 

 

Üye Olduğumuz Kuruluşlar

ekmek israf etme

eskişehir

 
   
"Teslim kontrollü kargo ile yapılsın,mağduriyetler azalsın."
"Teslim kontrollü kargo ile yapılsın,mağduriyetler azalsın."

İnternet aracılığıyla yapılan satış sözleşmelerinde, tüketici mağduriyetlerini değerlendiren Tüketiciyi Destekleme Derneği Genel Merkez Çözüm Merkezi Başkanı Av.Merve Sevim ÖZCAN" tüketiciler mal tesliminde mutlaka kontrollü kargo seçeneğini tercih etmeli,tüm kargo şirketleri kontrollü  kargo hizmeti vermelidir."dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Genel Merkez Çözüm Merkezi Başkanı Av.Merve SEVİM ÖZCAN konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:

Teknoloji çağında yaşamamız sebebiyle, tüketiciler kolaylığı ve bazı durumlarda fiyat uygunluğu sebebiyle internetten alışverişi tercih etmektedir. Ancak; İnternet ortamında satış yapan her satıcı iyi niyetli olmayabiliyor  ve bu durum zaman zaman mağduriyete sebep olmaktadır.

Sipariş edilen üründen farklı bir ürün geldiğinde yahut sipariş edilen üründe bozulma hasar durumu  varlığında, mağduriyet yaşamamak için kargo teslim anında kontrol edilmeli ve bir sorun var ise iade anında yapılmalıdır.

Sipariş sırasında seçilecek her hangi  bir kargo şirketi ile bu kontrolü talep etme hakkınız var. Ancak; yasal düzenlemelere bakıldığında, Posta Ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü’nün (PTT)2011 tarihli yönetmeliği ile KONTROLLÜ TESLİM ismiyle düzenlenen bir kargo özelliği bulunmaktadır.

Kontrollü teslim özellikli kargo ile, teslim sırasında sipariş edilen ürün kontrol edilip teslimat için gerekli evrak sonrasında imza altına alınır.

Kargonun teslim anında açılmasını sağlamak tüm kargo şirketleri için yapılması gereken bir işlem olmalı. Bu şekilde tüketicilerin yaşayacağı mağduriyet azalacak ve internetten alışverişe güven artacaktır

 

Yapılacak yasal düzenleme sonrasında tüm kargo şirketleri için teslim sırasında kontrol özelliği getirilmesi ile, hem tüketici  taraf hem satıcı taraf açısından olumlu bir adım atılmış olacaktır.15.03.2018

15 MART DÜNYA TÜKETİCİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN...

Av.Merve SEVİM ÖZCAN 

Genel Merkez Çözüm Merkezi Başkanı

1461 defa okundu
Facebookta Paylaş
Yazdır


 

| Sık Kullanılanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | İletişim | E-mail Giriş |