Tüketiciyi Destekleme Derneği

"Yaşanabilir ve sürdürülebilir bir dünya"
 
 
 
30 Mayıs 2020 Cumartesi 
Ziyaretçi Sayımız: 1.462.653

Ana Sayfa
Üyelik Formu

Kurumsal


Şubelerimiz

Kurucu Üyeler

Denetim kurulumuz

Yönetim Kurulumuz

Onur Kurulumuz

Çözüm Merkezi

Çalışma Komisyonları

Danışma kurulu

İnsan Hakları Kurulu

Hasta Hakları Kurulu

Faydalı linkler

Reklam Kurulu Kararları

Tüketici Konseyi Kararları

Şubelerimizden
 

 

Üye Olduğumuz Kuruluşlar

ekmek israf etme

eskişehir

 
   
”Tüketici Hakem Heyetlerinde Alındı Belgesi/Dizin Pusulası verilsin…”
”Tüketici Hakem Heyetlerinde Alındı Belgesi/Dizin Pusulası verilsin…”

Tüketici Hakem heyetlerine başvuru sırasında, tüketicilere alındı belgesi verilmesini değerlendiren Tüketiciyi Destekleme Derneği Genel Merkez Çözüm Merkezi Başkanı Av.Merve SEVİM ÖZCAN, "Tüketici  Hakem Heyetlerine başvuru sırasında verilecek olan alındı belgesi tüketicilerin yaşadığı mağduriyeti azaltacaktır" dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Genel Merkez Çözüm Merkezi Başkanı Av.Merve SEVİM ÖZCAN konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:

 

Derneğimize son zamanlarda gelen şikâyetlerde, Hakem Heyetlerine başvuru sırasında dilekçeye eklenen evrakların kaybolması sebebiyle mağdur olan tüketiciler bulunmaktadır.

 

Tüketiciler; hakem heyetlerine başvururken, dilekçelerin ekinde fiş,fatura, servis evrakı gibi sayabileceğimiz evraklar vermektedir. Hakem heyetlerinde kaybolan bu evraklar sebebiyle, karar verilirken tüketici haksız olarak değerlendirilmekte ve karar sonucunda mağdur olmaktadır.

Alındı Belgesi/Dizin Pusulası verilsin…

Yapılan başvurulurda; hakem heyetleri, aldıkları her bir başvuru için alındı belgesi niteliğinde bir belge düzenleyerek tüketiciye vermelidir. Verilen belgede, tüketiciden alınan evrakın mahiyeti(fiş,fatura, servis evrakı Vb.) belirli olmalıdır.

 

Düzenlenecek belge ile, başvuru sırasında teslim edilen evrakın kaybolma ihtimali azalacaktır. Bu sebeple doğacak mağduriyet ortadan kalkacak ve hakkaniyetli kararlar verilecektir.

 

İlçe hakem heyetleri için İlçe Kaymakamı tarafından verilecek talimatla bu belgelerin düzenlenip tüketiciye verilmesi sağlanmalıdır.

 

Ticaret İl Müdürlüğü aynı talimatı il hakem heyetleri için vermelidir. Ayrıca, il müdürlüğünce alındı belgesi verilmesi hususu yönetmelik değişikliği yapılması teklifi olarak bakanlığa sunulmalıdır.Eskişehir, 17.11.2017

 

Av.Merve SEVİM ÖZCAN

Genel Merkez Çözüm Merkezi Başkanı

965 defa okundu
Facebookta Paylaş
Yazdır


 

| Sık Kullanılanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | İletişim | E-mail Giriş |